Spacer śladami rybnickich Żydów

Autor:
rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
Kolejny rekord frekwencji pobity! W niedzielę, 21 kwietnia, aż 154 osoby wędrowały śladami rybnickich Żydów i ich losów, od XVII/XVIII w. związanych z naszym miastem.Spacer poprowadziły: Małgorzata Płoszaj - pasjonatka i specjalistka od historii rybnickich Żydów oraz Bożena Fojcik - przewodnik PTTK.

Trasa spaceru wiodła przez miejsca związane z historią żydowskich rodzin - przez miejsca już nieistniejące (jak synagoga, przy ul. Chrobrego, ochronka w późniejszej szkole muzycznej czy kirkut w parku przy ul. Wieniawskiego), aż po kamienice, w których niegdyś Żydzi prowadzili swoje sklepy czy zakłady. Uczestnicy spaceru powędrowali więc ulicami: Zamkową, Miejską, Piłsudskiego, 3 Maja, przez plac Wolności, Powstańców Śląskich, Sobieskiego, dalej na plac Kościelny, i z powrotem na Rynek.

Tradycyjnie nie zabrakło również niespodzianek: jedną z nich był bez wątpienia udział w spacerze rabina Yehoshuy Ellis'a. Sporą atrakcję przygotowali również uczniowie z boguszowickiego Gimnazjum nr 5 im. Burmistrza Webera, którzy posiłkując się przygotowanymi wcześniej instalacjami opowiedzieli o historii rybnickiego kirkutu.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za wspólne wędrowanie. Szczególne podziękowania dla Pani Małgosi Płoszaj i Pani Bożeny Fojcik, za fascynujące opowieści, często na nowo odkrywające nasze miasto!

Następny spacer już 12 maja. Szczegóły wkrótce.

Akcja „Przewodnik czeka… w Rybniku”, organizowana jest przez Koło Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Rybniku wspólnie z Wydziałem Promocji i Informacji Urzędu Miasta Rybnika i portalem "ZapomnianyRybnik.pl".
Ostatnia modyfikacja: rafal
Wyświetlenia:  1
Twoja ocena:
Ocena: 0.0 (Oddano 0 głosy)
Wyświetlenia:  0
Pogoda
Katowice