Описание события
Дата события: 1 мая 2009 - 6 мая 2009
rafal

XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"



W najbliższy piątek rozpoczyna się wielkie wydarzenie muzyczne! Po raz dziewiętnasty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", który zaliczany jest do czołówki europejskich festiwali.
Podczas Festiwalu prezentowana jest muzyka trzech głównych religii świata: chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, z udziałem wielu wybitnych artystów z Polski i zagranicy. Atutem festiwalu jest różnorodność koncertów oraz otwarcie na muzykę współczesną w tym liczne prawykonania.
Koncerty odbywają się w częstochowskich świątyniach i salach koncertowych.




Program Festiwalu


1 maja (piątek)

  • godz. 18.00
  • miejsce: Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41

Koncert Inauguracyjny w 200 rocznicę śmierci Josepha Haydna pod honorowym patronatem Konsula Generalnego Austrii Christophe Ceska

W programie:
Józef Haydn– Oratorium Stworzenie świata

Wystąpią:
  • Talia Or – sopran (Izrael)
  • Thomas Michael Allen – tenor (USA)
  • Marek Rzepka - bas (Polska)
  • Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
  • Morphing Vienna Chamber Orchestra (Austria)
  • Conrad Artmüller – dyrygent (Austria)
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

  • godz. 21.00
  • miejsce: Kościół Najświętszego Imienia Maryi, Al. Najświętszej Maryi Panny 54
W programie:
Muzyka sakralna Iranu
  • Zespół Mezrab i Salar Aghili (Iran)
  • Salar Aghili – śpiew
  • Hamid Motebassem – Tar (lutnia)
  • Pasha Karami – Tombak (perkusja)
  • Ramin Azimian – BamTar (lutnia basowa)
  • Pejman Zahedian – Setar (długa lutnia)
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

  • godz. 11.00
ETNO*C (Impreza w ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater"


2 maja (sobota)

  • godz.12.00
  • miejsce: Bazylika Jasnogórska, ul. Kordeckiego 2

Inauguracja Liturgiczna Festiwalu

W programie:
Stanisław Moryto – Missa sollemnis. Hommage a Josquin des Pres – prawykonanie
na sopran (mezzosopran), trzygłosowy chór mieszany i sześć instrumentów dętych blaszanych

Wystąpią:
  • Anna Lasota – sopran
  • Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego
  • Sekstet Instrumentów Dętych Uniwersytetui Muzycznego im.Fryderyka Chopina: Lubomir Jarosz – trąbka, Robert Filipek – trąbka, Henryk Kowalewicz – róg, Marek Michalec – róg, Michał Kiljan – puzon, Rafał Piłasiewicz – puzon basowy, ks. Kazimierz Szymonik – dyrygent
Wstęp wolny

  • godz. 16.00
  • miejsce: Galeria Ośrodka Promocji Kultury, ul. Dąbrowskiego 1
Wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Teresy Stankiewicz

Wstęp wolny

  • godz. 18.00
  • miejsce: Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
W programie:
Śpiewy Staroobrzędowców Syberii

Wystąpią:
  • Chór Staroobrzędowców Syberii (Rosja)
  • Jemieljanow Alieksandr Nikołajewicz – dyrygent (Rosja)
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

  • godz. 21.00
  • miejsce: Kościół św. Jakuba Apostoła, ul. Kilińskiego 8
W programie:
Chorał gregoriański.
Zachodni śpiew monodyczny według tradycji rzymskiej, mediolańskiej i gregoriańskiej.

Wystapią:
  • Żeńska Schola Gregoriańska Mediae Aetatis Sodalicium (Włochy)
  • Antonio Nino Albarosa – dyrygent (Włochy)
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)


3 maja (niedziela)

  • godz. 16.00
  • Kościół Seminaryjny, ul. św. Barbary 41
W programie:
Światowe prawykonania
Paweł Łukaszewski – Miserere na sopran chór mieszany i orkiestrę
Roland Freisitzer – Dies Irae na chór mieszany i zespół instrumentalny
Krzesimir Dębski – Ecclesiasticus 30 na sopran, chór mieszany i orkiestrę kameralną

Wręczenie nagród w Międzynarodowym Konkursie Młodych Kompozytorów Musica Sacra:
  • Adrià Barbosa – O Magnum Mysterium na chór mieszany a cappella (III nagroda)
  • Łukasz Urbaniak – Exaltabo te Domine na chór mieszany a cappella (II nagroda)
  • Emil Bernard Wojtacki – De caritate do słów Hildegardy z Bringen na chór mieszany a cappella (I nagroda)
Wystąpią:
  • Talia Or – sopran (Izrael)
  • Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis
  • Jan Łukaszewski – dyrygent
  • Morphing Vienna Chamber Orchestra (Austria)
  • Tomasz Wabnic – dyrektor artystyczny (Polska)
  • Michał Dworzyński – dyrygent (Polska)
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

  • godz. 19.00
  • miejsce: Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", ul. Dąbrowskiego 1
W programie:
Teatr obrazu Leszka Mądzika

Spotkanie autorskie i promocja albumu

  • godz. 21.00
  • miejsce: Kościół Najświętszego Imienia Maryi, al. Najświętszej Maryi Panny 54
Muzyka włoskiego baroku

Wystąpią:
  • Kinga Misiak – sopran (Polska)
  • Sumihito Uesugi – kontratenor (Japonia)
  • Zespół Collegium Spes Musica (Polska): Ewa Chmielewska – skrzypce barokowe, Dominik Dębski – altówka, Tomasz Frycz – wiolonczela, Daniel Zorzano – viola da gamba, violone, kontrabas barokowy, Josias Rodriguez Gandara – teorban, Anna Urszula Kucharska – klawesyn.
W programie:
Antonio Vivaldi – Motet Sum in medio tempestatum RV 632 na sopran, smyczki i basso continuo
Archangelo Corelli – Sonata da chiesa op. 1 nr 11 in d
Antonio VIivaldi – Motet Cur sagittas, cur tela, cur faces RV 637 na alt, smyczki i basso continuo
Aldebrando Subissati – IX Sonata Ave Virgo in G na skrzypce i basso continuo
Alessandro Scarlatti – Stabat Mater na sopran, alt, 2 skrzypiec i basso continuo

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)


4 maja (poniedziałek)

  • godz. 18.00
  • Kościół Ewangelicko-Augsburgski, ul. Śląska 20
W programie:
Polska Muzyka Chóralna

Wystąpią:
  • Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
  • Violetta Bielecka – dyrygent
  • Chór Polskiego Radia w Krakowie
  • Włodzimierz Siedlik – dyrygent
Karol Szymanowski – Niech Jezus Chrystus bandzie pochwalony
Stanisław Wiechowicz – Veni Creator
Roman Padlewski – Stabat Mater
Andrzej Koszewski – Campana
Feliks Nowowiejski – Ave Maria

Jan Węcowski – Oratio pro benignitate Poloniae. In tertium Millennium
Józef Świder – Ojcze nasz
Romuald Twardowski – O Crux ave
Juliusz Łuciuk – Magnificat
Marian Borkowski – Sanctus – prawykonanie
Maciej Małecki – psalmy z Psałterza Dawidowego Jana Kochanowskiego –

prawykonanie
Psalm 67. Pokryj swym miłosierdzim, Panie, nasze złości
Psalm 70. Boże wiecznej mocy, Twej żądam pomocy

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

  • godz. 20.00
  • miejKatedra p.w. Świętej Rodziny
W programie:
muzyka z albumu "Officium"

Wystąpią:
  • Jan Garbarek – saksofon (Norwegia)
  • Hilliard Ensemble (Wielka Brytania):David James – kontratenor, Rogers Covey-Crump – tenor, Steven Harrold – tenor, Gordon Jones – baryton

Bilety: 70 zł (I sektor), 50 zł (II sektor), 30 zł (III sektor - miejsca stojące)
Bilety w I i II sektorze do kupienia na portalu ticketpro.pl
Bilety w I i III sektorze do kupienia w biurze OPK

  • godz. 21.30
  • miejsce: Plac Katedralny
W programie:
Spektakl "Babel"

Wystapi:
  • Teatr Formy Józefa Markockiego (Wrocław)
Józef Markocki – reżyseria, scenografia, opracowanie muzyczne
Job Karma – muzyka, fragmenty kompozycji Briana Lustmorda


5 maja (wtorek)

  • godz. 18.00
  • Bazylika Jasnogórska, ul. Kordeckiego 2

Koncert muzyki ze zbiorów jasnogórskich w 240 rocznicę urodzin kompozytora
Józef Elsner – prawykonania

W programie:
Symfonia z Ofiary Abrahama
Missam in E minori et majori op. 62
Graduale Alleluja! Juravit Dominus op. 29
Veni Creator Spiritus op. 8
Offertorium Quoniam in me speravit op. 30

Wystapią:
  • Sylwia Krzysiek – sopran
  • Katarzyna Krzyżanowska – mezzosopran
  • Mateusz Zajdel – tenor
  • Zbigniew Dębko – bas
  • Chór Warszawskiej Opery Kameralnej
  • Orkiestra Warszawskiej Opery Kameralnej
  • Tadeusz Karolak – dyrygent
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

  • godz. 21.00
  • miejsce: Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Sikorskiego 85

Koncert muzyki cerkiewnej pod honorowym patronatem Ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka

W programie:
Siergiej Rachmaninow – Całonocne czuwanie op. 37

Wystąpią:
  • Ukraiński Narodowy Chór Akademicki "Dumka" (Ukraina)
  • Jewheni Sawczuk – dyrygent (Ukraina)
Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)


6 maja (środa)

  • godz. 19.00
  • miejsce: Filharmonia Częstochowska, ul. Wilsona 16

Koncert finałowy z okazji obchodów Roku św. Pawła w 200 rocznicę urodzin Felixa Mendelssohna-Bartholdiego

W programie
Felix Mendelssohn-Bartholdy – Oratorium Paulus

Wystąpią:
  • Bożena Harasimowicz-Haas – sopran
  • Ewa Marciniec – alt
  • Ryszard Minkiewicz – tenor
  • Robert Gierlach – bas
  • Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
  • Chłopięcy Chór Katedralny Pueri Cantores Tarnovienses
  • Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej
  • Tomasz Bugaj – dyrygent
Bilety: 30 zł (normalny), 20 zł (ulgowy)

Współorganizator koncertu: Filharmonia Częstochowska



Sprzedaż biletów na koncerty: od 21 kwietnia 2009 w OPK "Gaude Mater".


Seminarium naukowe


Sala OPK "Gaude Mater", ul. Dąbrowskiego 1

2 maja (sobota)
  • godz. 9.00
Prof. Nino Albarosa (Włochy)
Śpiew gregoriański i jego interpretacja

3 maja (niedziela)
  • godz. 9.00
Marek Dyżewski (Wrocław)
Dialog chorału i ewangelii w pasjach Jana Sebastiana Bacha

4 maja (poniedziałek)
  • godz. 9.00
Jan Węcowski (Warszawa)
Józef Haydn w Polsce
Nikołaj Denisow (Rosja)
Ustna tradycja śpiewu kozaków-niekrasowców


Międzynarodowa Konferencja Muzykologiczna
poświęcona życiu i twórczości Jóżefa Elsnera (1769-1854)

  • godz. 10:00
Sala Urzędu Miejskiego w Grodkowie

5 maja (wtorek)
  • godz. 9:00
Sala Urzędu Miasta Częstochowy





Дата
01.05.2009
- 06.05.2009
Расположение
в городе
Тип события
Культурное
Туристический регион
Силезия
Адрес
улица Dąbrowskiego 1
42-200 Częstochowa
Контакт
тел. +48 (0) 34 324 36 38
e-mail: biuro@gaudemater.pl
www: www.gaudemater.pl
Znajdź wydarzenie
Календарь событий