Zapraszamy wszystkich na Święto Szlaku Orlich Gniazd - Juromanię 22 września 2018. Więcej szczegółów na orlegniazda.pl
Święto Szlaku Orlich Gniazd będzie odbywać się będzie w wielu miejscach takich jak np. Zamek Ogrodzieniec, błonia Zamku Pilcza w Smoleniu, Zamek Pieskowa Skała czy Rynek w Olsztynie. Wydarzeniom będą towarzyszyć koncerty, turnieje rycerskie, konkursy, warsztaty, pokazy czy zwiedzanie atrakcji turystycznych z przewodnikiem.
Blisko 170 wydarzeń na terenie województwa śląskiego i małopolskiego.
Zwieńczeniem Juromanii będą koncerty finałowe w dwóch miejscowościach: Ogrodzieńcu i Olsztynie. Na ogrodzienieckim podzamczu wystąpią Jamal oraz Krzysztof Cugowski i Zespół Mistrzów. W Olsztynie odbędzie się koncert Moniki Borzym.
22 września spotkajmy się wszyscy na Szlaku Orlich Gniazd.
Juromania media społecznościowe:
Facebook: https://www.facebook.com/Juromania-489396774806484/
https://www.facebook.com/ZlotySzlakOrlichGniazd/
Instagram: https://www.instagram.com/juromania/
YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCuvco0uj5oApnkfIbYjapgQ
Zapraszamy również na stronę orlegniazda.pl
Program online: http://online.fliphtml5.com/npxzb/vcgg/
Program Juromani – Święta Szlaku Orlich Gniazd 2018
1) Park Wypoczynkowy „Lisiniec” w Częstochowie
10.00 - 16.00 Historyczny obóz wojskowy i namiot szlachecki
12.00 - 13.00 Musztra Saska
Pokaz Garnizonu Fortecy Częstochowskiej z możliwością dołączenia do ćwiczeń
13.00 - 13.45 Koncert muzyki barokowej na żywo
Zespół smyczkowy z udziałem śpiewaczki operowej
14.00 - 15.00 Pokaz XVIII-wiecznego teatru kukiełkowego
15.15 - 16.00 Pokaz taneczny połączony z warsztatami
16.00 - 16.45 Przygotowanie rekonstruktorów do bitwy
17.00 - 18.00 Bitwa osadzona w realiach XVIII wieku i pokaz pirotechniczny
2) Zespół Pałacowo-Parkowy w Złotym Potoku
9.00 - 11.30 Rajd Pieszy „Ścieżką Poezji i Legend Złotej Krainy Pstrąga”
Start przy stawie Amerykan, zakończenie przy Pałacu Raczyńskich
11.00 - 20.00 Pokaz życia średniowiecznego
Prezentacje i warsztaty rękodzieła ludowego
Prezentacje i warsztaty kulinarne
Pokaz i warsztaty średniowiecznego rzemiosła - Rycerska Drużyna Żelaznego Wilka
11.30 - 12.00 Oficjalne otwarcie
Scena na tle stawu Irydion w parku pałacowym
11.45 - 12.30 Jurajskie Inspiracje - wernisaż wystawy w Pałacu Raczyńskich
Zwiedzanie do godz. 19.00
12.00 - 12.30 Finałowe prezentacje w ramach Konkursu Wokalnego im. Janka Kiepury
12.30 - 13.30 Księżniczka z ostrężnickiej warowni - bajka
Teatr MAŁGO z Częstochowy
12.30 - 15.30 Szlak Orlich Gniazd plasteliną malowany - warsztaty i konkurs plastyczny
Prowadzenie: Małgorzata Chebel, dzieci do lat 16, bezpłatne
13.30 - 13.50 Koncert zespołu Jurajskie TRIO Balladowe
13.50 - 14.10 Koncert zespołu folklorystycznego Janowianie
14.10 - 14.30 Prezentacja twórczości Janowskiego Klubu Literackiego i legend o Złotym Potoku
14.30 - 14.50 Koncert Chóru im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku
14.50 - 15.20 Wręczenie nagród i koncert laureatów Konkursu Wokalnego im. Janka Kiepury
15.20 - 15.30 Wręczenie nagród w konkursie plastycznym
15.30 -16.00 Pokazy kowalskie i snycerskie oraz konkurs zręcznościowy - Rzut podkową
16.00 - 17.00 Kabaret Starszych Panów. Przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz
17.00 - 18.00 Najpiękniejsze Arie Operetkowe Świata - Naira Ayvazyan i Przyjaciele
18.00 - 19.30 Zaklinam czas - Jacek Wójcicki z zespołem
19.30 - 20.30 Katarzyna Jakóbczyk - koncert pieśni operetkowych
20.00 - 21.00 Na Szlaku Orlich Gniazd - pokaz oświetlania architektonicznego
3) Zamek Olsztyn
11.00 - 11.30 Oficjalne otwarcie
11.30 - 12.30 Kasper Karliński – obrońca zamku olsztyńskiego - rekonstrukcja historyczna
12.30 - 18.30 Prezentacja stoisk rzemieślniczych, pokazy i warsztaty
Kowalstwo, bednarstwo, snycerstwo, stoisko Speleoklubu, stoisko
Geocachingu, prezentacje muzyczne, pokazy dawnych strojów i przygotowania potraw
13.00 - 16.00 Pokazy kulinarne i warsztaty KGW w Olsztynie
Przygotowanie kociołków z Jurajskimi Pieczonkami
13.00 - 17.00 Zwiedzanie z przewodnikiem: Rynek w Olsztynie - Rezerwat Przyrody „Sokole Góry”
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przy stoisku na Rynku
15.00 - 17.00 Przejażdżki wozem konnym
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy przy bramie głównej Zamku
17.00 - 18.00 Zjazdy na tyrolce, pokazy wspinaczki skałkowej
Jurajska Grupa GOPR
18.00 - 19.00 Konkursy oraz zabawa taneczna
Najbardziej wiarygodny strój, przeciąganie liny, zawody łucznicze
4) Rynek w Olsztynie
Koncerty finałowe
19.00 Koncert Moniki Borzym - Radioheadycznie
20.30 Koncert Follow The Rabbit Orchestra - Songs of Protest
Autorska orkiestra pod kierownictwem Oli Rzepki (Drekoty), złożona z muzyków takich składów jak 100nka, Graal oraz z udziałem wokalistek Gaby Kulki, Natalii Pikuły i Marsiji Loco
5) Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynkowy TPDOO w Olsztynie
10.00 - 12.00 Historia zamku w drewnie zaklęta - spektakl w Jurajskim Teatrze „Stodoła”
Inscenizacje legend i wydarzeń historycznych
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy biuro@tpdoo.org
12.00 - 13.00 Koncert piosenki ludowej zespołu folklorystycznego Janowiczanie
13.00 - 15.00 Warownie i zamki na Szlaku Orlich Gniazd - plener malarski
Dzieci od lat 7 z opiekunami, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy biuro@tpdoo.org
15.00 - 16.00 Jesienne pejzaże na Jurze - warsztaty ludowe i animacyjne
Dzieci od lat 7 z opiekunami, ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy biuro@tpdoo.org
16.00 - 18.00 Jurajskie Smaki - warsztaty kuchni tradycyjnej i regionalnej
Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy biuro@tpdoo.org
17.00 - 18.00 Happening - korowód dzieci i młodzieży
Sprzątanie Szlaku na trasie Olsztyn-Skrajnica
Dzieci od lat 7 z opiekunami
6) Gmina Żarki
Strefa zabawy
10.00 - 17.00 Bezpłatne warsztaty w produktach turystycznych
Stary Młyn - Muzeum Dawnych Rzemiosł
Zwiedzanie z przewodnikiem oraz warsztaty mielenia zboża
Godz. 10.00, 11.00, 12.00, 17.00
Wystawa Militarna. Wielka Wojna na Jurze - Piotr i Krzysztof Ormanowie
Godz. 11.00 - 14.00, wstęp wolny
Rezerwacja na oba wydarzenia tel. 690 070 772, www.muzeumzarki.pl
Manufaktura Słodyczy Hokus Pokuss - warsztaty wytwarzania słodyczy
Godz. 10.00 - 12.00 (co godzinę), rezerwacja tel. 530 815 045, www.hokuspokuss.pl
Kampus Eureka - warsztaty pisania gęsim piórem i wizyta w Wiosce Żywej Historii, zajęcia na podgrodziu: strzelanie z łuku, robienie powrozów, zabawy turniejowe
Godz. 11.00 - 13.00 (co godzinę), rezerwacja tel. 730 950 551, www.kampus-eureka.pl
Etno Jura - kreatywne warsztaty robienia zabawek
Godz. 14.00 - 17.00 (co godzinę), rezerwacja tel. 730 950 551, www.etnojura.pl
Przejazdy gazikami po jurajskich bezdrożach
Godz. 12.00 - 16.00 (co godzinę), rezerwacja tel. 887 803 303, www.przystanlesniow.pl
Przewodziszowice - szkolenia jazdy na nartorolkach i wypożyczalnia sprzętu sportowego
Godz. 10.00 - 14.00 (co 2 godziny), rezerwacja tel. 793 932 211, www.wypozyczalniazarki.pl
Piwnice Klasztorne Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin
Początki Jury - wystawa skamieniałości
Godz. 14.00 - 16.00, (co godzinę), rezerwacje tel. 793 932 211, www.amonity.com
Agrogospodarstwo Pod Skałką w Przybynowie - wizyta w Miniskansenie Wsi Jurajskiej
Godz. 11.00, 12.30, 14.00, rezerwacja tel. 501 154 921, www.agroskalka.pl
Maciejówka - warsztaty filcowania „Obrazy wełną malowane”
Godz: 10.00, 12.00, 15.00, rezerwacja tel. 609 989 464, www.zagroda-maciejowka.pl
7) Zabytkowy Zespół Stodół w Żarkach
Strefa kultury
17.00 - 17.30 Rowerowe show
17.30 - 18.30 Występ zespołu Shalom - muzyka i taniec żydowski
18.30 - 19.10 Jubileuszowy koncert Orkiestry Dętej OSP Żarki
19.10 - 19.30 Rowerowe show
19.30 - 20.00 Kuglarze i jarmarczne popisy
20.00 - 21.00 Koncert zespołu Cała Góra Barwinków
21.00 - 21.30 JURA UV SHOW
Strefa Wrażeń i Aktywności (alejka między stodołami)
17.00 – 20.30 Miasteczko rowerowe, ścianka wspinaczkowa, mega dart, turniej łuczniczy
17.00 – 22.30 Instalacja świetlna i mapping
We współpracy z Pracownią Działań Multimedialnych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
8) Szkoła Podstawowa Fundacji „Elementarz" w Łutowcu
12.00 - 12.30 Oficjalne rozpoczęcie
12.30 - 20.30 Pokazy rycerskie grupy Milites Christi
Obóz rycerski i pokazy walk
Wystawa uzbrojenia zaczepnego i ochronnego z XI-XIV wieku
Pokaz łucznictwa tradycyjnego
12.30 - 20.30 Wystawy, ekspozycje i warsztaty przygotowane przez Uniwersytet Wrocławski
Prezentacja minerałów i skamieniałości
Warsztaty wykonywania odlewów, wybierania, płukania i oznaczania materiałów paleontologicznych
12.30 - 20.30 Warsztaty Pracowni Artystyczna Jura
Warsztaty mozaiki i ceramiczne
12.30 - 20.30 Pokazy kuchni tradycyjnej i regionalnej
12.30 - 20.30 Wspinaczka skałkowa wraz z instruktażem
12.30 - 20.30 Gry, zabawy i konkursy dla dzieci
19.00 - 20.30 Koncert Kapeli Kożuch
9) Zamek Bąkowiec w Zawierciu - Skarżycach
11.00 - 11.30 Pokaz artyleryjski
11.00 - 17.00 Warsztaty tkackie
Co godzinę dla grup 15-osobowych
11.00 - 20.00 Średniowieczne obozowisko rycerskie
Zrekonstruowane przez grupę Leo Corde
11.00 - 20.00 Barokowe obozowisko szlacheckie
15.00 - 16.00 Opowieści sarmackie, musztra oraz konkursy dla dzieci
16.00 - 17.00 Dworskie życie - pokaz i nauka tańców dawnych, pokaz flagowy
19.00 - 21.00 Koncert zespołu Percival
21.00 - 21.30 Twardowski u wrót piekieł - spektakl Teatru Ognia Bohema
10) Okolica Góry Birów w Podzamczu
10.00 - 12.00 Konkursy wiedzy o Szlaku Orlich Gniazd oraz animacje i zabawy ruchowe
10.00 - 12.00 Zjazdy ze skały
W ramach nagrody w konkursach, dzieci od lat 12 z opiekunem
10.00 - 17.00 Spotkanie z ratownikami Grupy Jurajskiej GOPR i nauka pierwszej pomocy
10.00 - 17.00 Pokazy sprzętu ratowniczego i pozorowanych działań ratowniczych w wykonaniu Grupy Jurajskiej GOPR
10.00 - 17.00 Wspinaczka na skalny ostaniec
Dzieci od lat 4 z opiekunem, wymagany strój sportowy, czas korzystania ok. 5 min
12.00 - 12.30 XX lat Grupy Jurajskiej GOPR - otwarcie wystawy
12.30 - 17.00 Konkursy wiedzy o Szlaku Orlich Gniazd oraz animacje i zabawy ruchowe
12.30 - 17.00 Zjazdy ze skały
W ramach nagrody w konkursach, dzieci od lat 12 z opiekunem
11) Zamek Ogrodzieniec i Gród na Górze Birów w Podzamczu
10.00 - 17.00 Birów.Góra Tajemnic - zwiedzanie Grodu na Górze Birów w Podzamczu
Stanowiska animacyjne dla dzieci: spotkanie z alchemikiem, magiem, wiedźmą i wróżbitą
10.00 - 18.00 Żyjący Zamek - warsztaty, animacje, stanowiska edukacyjne oraz pokazy
Potrawy średniowiecznej kuchni, atelier średniowiecznej krawcowej, renesansowe tańce, wioska rzemieślnicza, walki rycerskie, tańce i zabawy plebejskie, kuglarze, bębniarze, średniowieczny wymiar sprawiedliwości, diorama - obozowisko regimentu szwedzkiego, diorama - obozowisko szlachty polskiej, sokolnicy i wystawa ptaków drapieżnych, dawna muzyka na żywo
10.00 - 18.00 Ucieczka z Baszty Skazańców - escape room
Dla osób pełnoletnich, udział dzieci wyłącznie z opiekunem, ilość miejsc ograniczona, wymagana wcześniejsza rezerwacja dla grup max 5 osób
32 67 32 220 lub juromania@zamek-ogrodzieniec.pl
11.00 - 17.00 Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem
Zwiedzanie co pół godziny, zbiórka przy palenisku
12.00 - 17.00 Spacer przez epoki - zwiedzanie Podzamcza z przewodnikiem
Pierwszy 12.30, kolejny 15.00 - zbiórka przy kasie zamkowej
13.00 Witajcie na zamku Bonerów - powitanie gości
13.15 Szwedzi na Zamku - pokaz regimentu szwedzkiego
14.00 Katowskie rozważania - prezentacja grupy Katostwo Nyskie
15.00 Orły i sokoły - pokaz tresury i umiejętności łowieckich ptaków drapieżnych
16.00 Rzeczpospolita Sarmacka - pokaz szlachty polskiej XVII wieku
17.00 Szabla kontra szpada - inscenizacja potyczki polsko-szwedzkiej z udziałem artylerii
17.30 Koncert zespołu Łysa Góra
19.00 Koncert Jamala
20.15 Koncert Krzysztofa Cugowskiego i Zespołu Mistrzów
22.00 Pokaz ognia grupy Namtara
20.00 - 24.00 Wieczór z Duchami - nocne zwiedzanie Zamku
Zwiedzanie oparte o prezentację legend i postaci związanych z historią
Ilość miejsc ograniczona, wymagana wcześniejsza rezerwacja 32 67 32 220 lub juromania@zamek-ogrodzieniec.pl
12) Błonia Zamku Pilcza w Smoleniu
11.00 - 11.30 Królowa Elżbieta z Pilczy cz. I Wjazd orszaku i widowisko historyczne
Uroczyste przywitanie oraz przekazanie klucza do Zamku
11.30 - 12.00 Prezentacja warsztatów rzemiosła dawnego
12.00 - 18.00 Warsztaty rzemiosła dawnego
Realizowane co godzinę
12.00 - 13.00 Turniej Łuczniczy
Pokaz technik strzelania z łuku historycznego do celów ruchomych i tarczy
13.00 - 14.00 Pokaz sokolników
14.00 - 15.00 Turniej miecza i tarczy
15.00 - 16.00 Pokaz tańców dawnych
16.00 - 17.00 Turniej miecza długiego
17.00 - 18.00 Koncert muzyki dawnej
18.00 - 19.30 Królowa Elżbieta z Pilczy cz. II. Turniej Konny - widowisko historyczne
Oddanie klucza do Zamku
19.30 - 20.00 Fireshow
13) Ośrodek Kształcenia, Wypoczynku i Rekreacji w Korzkwi
12.00 - 15.00 Warsztaty wokalno-instrumentalno-aktorskie
12.00 - 17.00 Piknik integracyjny
15.00 - 17.00 Koncert
14) Zamek Pieskowa Skała
10.00 - 18.00 Ale Historia! Sceny z życia renesansowego dworu - widowisko teatralno-taneczne
10.00 - 18.00 Warsztaty plastyczne
Szlaki i szlaczki (projekt renesansowej polichromii krużganków)
Szlak Orlich Gniazd - moje królestwo (obrazek na płytce metodą decoupage)
10.00 - 18.00 Zabawy edukacyjne
Słowem i piórkiem (nauka kaligrafii)
Ornamenty - jakie to proste
Martwa natura w żywym zamku
10.00 - 18.00 Oprowadzanie z przewodnikiem
Co 15 minut, rozpoczęcie na dziedzińcu wewnętrznym Zamku
12.00 - 17.00 Rajd Nordic Walking
Pętla począwszy od Maczugi Herkulesa, trasa wiedzie po okolicznych certyfikowanych trasach Nordic Walking
18.30 - 21.00 Projekt Grechuta - koncert zespołu Plateau
Prezentacja piosenek z repertuaru Marka Grechuty, który nakręcił w Pieskowej Skale jeden ze swych pierwszych teledysków.
15) Zamek Rabsztyn
10.00 Uroczyste rozpoczęcie Święta Szlaku Orlich Gniazd na zamku Rabsztyn
Przemarsz wojsk, salwa honorowa
Prezentacja Podolskiego Regimentu Odprzodowego i Małopolskiej Chorągwi Husarskiej
10.00 - 20.00 Festyn historyczny w wykonaniu Podolskiego Regimentu Odprzodowego z Krakowa
10.30 - 13.30 Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz nordic walking
Ilość miejsc ograniczona, konieczna wcześniejsza rezerwacja
Wymagane odpowiednie wyposażenie oraz odzież
Szczegółowe informacje oraz zapisy na www.mosir.olkusz.pl
11.00 - 11.30 Wziąć w sposobie, mocium panie - etiuda teatralna na podstawie „Zemsty” Aleksandra Fredry
11.30 - 12.00 Pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej
12.00 - 12.15 Pokaz artylerii i broni czarnoprochowej
Podolski Regiment Odprzodowy
12.00 - 14.00 430 rocznica śmierci płk. Gabriela Hołubka w bitwie pod Byczyną - sesja popularnonaukowa
12.00 - 16.00 Zabawy sarmackie dla najmłodszych
14.00 - 14.30 Scenki szlacheckie i pokazy walki na szable
14.30 - 15.00 Zabawy sarmackie nie tylko dla najmłodszych
15.00 - 15.30 Wziąć w sposobie, mocium panie - etiuda teatralna na podstawie „ Zemsty” Aleksandra Fredry
16.00 - 17.00 Pokaz Małopolskiej Chorągwi Husarskiej
17.00 - 17.30 Walka o tron po śmierci Batorego - inscenizacja bitwy
Podolski Regiment Odprzodowy zainscenizuje bitwę, którą dowódca Zamku Rabsztyn - płk. Gabriel Hołubek stoczył w 1587 roku z najemnikami arcyksięcia Maksymiliana Habsburga
17.30 - 18.00 Pokaz poloneza i tańców plebejskich
18.00 - 19.00 Warsztaty muzyczne prowadzone przez zespół Dzikie Pola
19.00 - 20.00 Ukraińska biesiada - koncert zespołu Dzikie Pola
IMPREZY TOWARZYSZĄCE
10.00 - 18.00 Zwiedzamy Zamek Rabsztyn z ulgą
Indywidualne zwiedzanie Zamku Rabsztyn w cenie biletu ulgowego (4 zł)
10.00 - 18.00 Interaktywne happeningi historyczne z grupą teatralną Glutaminian Sodu
W scenerii zamkowych ruin zostaną przeprowadzone działania animujące
wstęp w cenie biletu na Zamek
10.00 - 18.00 Mobilny Punkt Informacji Turystycznej
Stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, na którym odbędą się gry, konkursy i zabawy dla dzieci
10.00 - 18.00 Warsztaty rzemiosł dawnych
Pszczelarskie, papieru czerpanego i garncarskie
10.00 - 18.00 Warsztaty i animacje dla dzieci
Zajęcia plastyczne i rękodzielnicze związane z historią Zamku
11.00 /12.00 /14.00 / 16.00 / 17.00 Warsztaty historyczne i oprowadzanie po Zamku
Wstęp w cenie biletu ulgowego (4 zł), grupy do 50 osób, decyduje kolejność zgłoszeń
16) Zamek w Bydlinie / Pustynia Błędowska
Zamek w Bydlinie
10.00 Uroczyste otwarcie
10.00 – 15.00 Rozgrywki sportowe piłki nożnej i siatkowej
Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia w szkoła
Pustynne Miasteczko dla najmłodszych
10.15 – 12.00 Pokazy rycerskie - Bractwo Rycerskie Chorągiew Ziemi Olkuskiej
Pokazy walk i łucznicze, prezentacja namiotu rycerskiego oraz uposażenia i uzbrojenia
12.00 Rajd pieszy na Pustynię Błędowską
Pustynia Błędowska
16.00 – 16.30 Oficjalne otwarcie na Róży Wiatrów
16.30 – 17.00 Pokaz Szkoły Tańca Nowoczesnego WENA
17.00 – 18.00 Koncert zespołu Eder
18.00 – 18.30 Koncert zespołu Siódmy Czakram Ziemi
18.30 – 19.00 Lightshow
19.00 – 21.00
Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu – koncert Sebastian Riedel & Cree
21.00 – 21.30 Fireshow na pustyni
17) Ojcowski Park Narodowy
Rodziny z dziećmi będa miały okazję, aby wspólnie spędzić czas na świeżym powietrzu w otoczeniu niezwykłej przyrody, spacerując ścieżkami edukacyjnymi i odwiedzając najważniejsze parkowe miejsca. O godzinach 10.00, 12.00 i 14.00 będzie możliwa przechadzka dnem Doliny Prądnika na trasie Park Zamkowy-Boroniówka.
Osada Młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym
W tym dniu główną atrakcją będzie zwiedzanie z przewodnikiem młyna i tartaku oraz pokaz działania zabytkowych maszyn napędzanych siłą wody. Pasjonaci historii będą również mieli niepowtarzalną okazję przekonać się jak wyglądał proces mielenia mąki i cięcia drewna.
Grupy do 50 osób, dzieci muszą znajdować się pod opieką opiekuna. Bilety wstępu:
12 zł i 8 zł (ulgowy), dzieci do lat 6 - wstęp bezpłatny.
18) Zamek Tenczyn w Rudnie
10.00 - 18.00 Zamek tętniący życiem
10.00 - 18.00 Wioska rzemieślników
10.00 - 18.00 Obozowisko Słowian
10:00 Przywitanie bractw
11:00 Poznaj średniowieczne rzemiosło
Stałe stanowiska rzemieślnicze: garncarstwo, malowanie glinianych odlewów herbu Topór, warsztaty z metaloplastyki, wyrób witraży, tworzenie figurek ze słomy, szycie lalek
11:30 Prezentacje Piechoty Zamkowej i artylerii czarnoprochowej z udziałem publiczności
12:00 Pokaz Słowian
Możliwość przymierzenia uzbrojenia i poznania kultury materialnej z początku średniowieczna, szereg animacji i zabaw dla najmłodszych (walki na miecze bezpieczne, rzut włócznią do sylwetki rycerza, młynek rycerski, tor sprawnościowy, rzut podkową, nauka kaligrafii, KUBB)
12:40 Pokaz tańców i nauka dla publiczności
13:00 Castle Dreams - koncert folkowo-metalowy
13:20 Turniej dla dzieci o Glejt Tęczyńskich
14:20 Pokaz mody dawnej
Średniowieczna szafa dla publiczności - przymierzanie strojów
15:00 Najazd barbarzyńców na Tenczyński Zamek
15:30 Turniej rycerski przed lożą dam oraz pokazy walk wojów
16:30 Występy Barda grającego na instrumentach historycznych
17:00 Castle Dreams - koncert folkowo-metalowy
18:00 Zakończenie imprezy