IX Zimowy Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy zgromadzi ok. 2 tys. młodych sportowców z 46 krajów (m.in. Szwajcaria, Rosja, Islandia, Finlandia, Słowacja, Białoruś, Andora, San Marino, Malta, Monaco, Cypr a nawet Izrael). Zawodnicy będą rywalizować o 33 komplety medali rozdawanych w 9 dyscyplinach.
Gospodarzami imprezy są następujące miasta:
- Szczyrk (zakwaterowanie i baza festiwalowa, miejsce rozgrywania skoków narciarskich, kombinacji norweskiej, narciarstwa alpejskiego i snowboardu),
- Wisła (konkurencje biegowe),
- Cieszyn (łyżwiarstwo figurowe),
- Bielsko-Biała (curling),
- Tychy (hokej na lodzie).
Program festiwalu dla miasta Szczyrk
Ceremonia otwarcia festiwalu (15.02.2009)
Przekazanie pochodni i sztafeta z ogniem olimpijskim:
- przekazanie ognia olimpijskiego - 15 lutego - Biały Krzyż - ok. godz. 11:00
- sztafeta młodzieży z pochodnią na odcinku Biały Krzyż - Szczyrk Centrum
- ok. godz. 12:30 uroczyste zapalenie znicza (plac przy Urzędzie Miasta)
- ceremonia otwarcia, godz. 19.00, Amfiteatr "Skalite"
Bezpośrednia transmisja telewizyjna z ceremonii otwarcia:
15 lutego - EUROSPORT - godz. 19:00
Ceremonie medalowe:
16-17-18-19 lutego - plac przy Urzędzie Miasta - godz. 19:30
Skoki narciarskie
15.02 (niedziela)
godz. 10.00 - 12.00 Trening HS-106
16.02 (poniedziałek)
godz. 14.00 - 15.30 Trening HS-106
17.02 (wtorek)
godz. 13.00 Konkurs indywidualny HS-106
18.02 (środa)
godz. 14.00 - 15.00 Trening HS-106
19.02 (czwartek)
godz. 13.00 Konkurs drużynowy HS-106.
Kombinacja norweska
15.02 (niedziela)
godz. 10.00 Bieg - trening oficjalny
godz. 14.00 Skoki HS-106 - trening oficjalny
16.02 (poniedziałek)
godz. 10.00 Skoki do kombinacji norweskiej HS-106
godz. 15.00 Bieg do kombinacji norweskiej 5 km Gundesen
17.02 (wtorek)
godz. 10.00 Bieg - trening oficjalny
18.02 (środa)
godz. 10.00 Skoki do sprintu HS-106
godz. 13.00 Sprint
19.02 (czwartek)
godz. 10.00 Skoki HS-106 - trening oficjalny
20.02 (piątek)
godz. 10.00 Skoki drużynowe do kombinacji norweskiej (T) HS-106
godz. 14.00 Biegi do kombinacji norweskiej (T) 3x5 km
Narciarstwo alpejskie
15.02 (niedziela)
Trening oficjalny super gigant (D i C)
16.02 (poniedziałek)
Super gigant (D i C)
17.02 (wtorek)
Slalom gigant (D)
18.02 (środa)
Slalom gigant (C)
19.02 (czwartek)
Slalom (D)
20.02 (piątek)
Slalom (C)
Snowboard
15.02 (niedziela)
godz. 9.30 - Trening oficjalny SBX (D)
godz. 10.30 - Trening oficjalny SBX (C)
16.02 (poniedziałek)
godz. 9.30 - Trening oficjalny SBX (D)
godz. 10.30 - Trening oficjalny SBX (C)
17.02 (wtorek)
godz. 11.00 - Kwalifikacje SBX (C i D)
18.02 (środa)
godz. 13.00 - Finał SBX (C i D)
19.02 (czwartek)
godz. 13.30 - Trening oficjalny PGS (D)
godz. 14.30 - Trening oficjalny PGS (C)
20.02 (piątek)
godz. 10.00 - Kwalifikacje PGS (C i D)
godz. 13.00 - Finał PGS (C i D)
PUMA I'm going
15.02 - 21.02
miejsce: Hala Pośrednia (trasa nr 10)
_________________________________________________________
Ambasadorzy imprezy:
Adam Małysz
Tomasz Sikora
Justyna Kowalczyk
Dorota i Mariusz Siudkowie
Jagna Marczułajtis
Mariusz Czerkawski
Organizatorzy imprezy:
KOIS w Szczyrku we współpracy z miastami, w których odbędą się zawody
Urząd Marszałkowski
Starostwo Powiatowe w Cieszynie i w Bielsku- Białej
Kontakt z Komitetem Organizacyjnym:
tel.: +48 (0) 33 817 95 93
e-mail: kois@szczyrk.pl
www.slask-beskidy.pl