Międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej - Mikołowskie Dni Muzyki - odbędzie się już po raz dziewiętnasty w Mikołowie. Festiwal ten, który co roku gości znakomitą śmietankę artystów z Polski i wielku krajów zagranicznych, zaliczany jest do najważniejszych wojewódzkich i krajowych wydarzeń muzycznych. Wybrane koncerty rejestruje Polskie Radio i Telewizja Polska.
Program
23 maj (sobota)
Koncert inauguracyjny (kościół św. Wojciecha)
Wiener Kammerorchester
Jurek Dybał - dyrygent
W programie:
Felix Mendelssohn - X Sinfonia h-moll
Giovanni Bottesini - Elegia i Fantasia na kontrabas solo i orkiestrę
Franciszek Lessel - Ouverture g-moll
Joseph Haydn - LXIII Symfonia Es-dur
24 maj (niedziela)
Koncert kameralny (kościół ewangelicki)
Septet wiedeński
Jurek Dybał – kontrabas Daniel Ottensamer – klarnet
Ludwig Müller – skrzypce Barna Kobori – skrzypce
Georg Hamann – altówka Christophe Pantillon – wiolonczela
Andriej Kasijan – waltornia Angelika Vladar - fagot
W programie:
Anton Hoffmeister – Solo-Quartett D-dur nr 2
Dymitr Szostakowicz – X Kwartet smyczkowy As-dur, op. 118
Ludvig v. Beethoven – Septet Es-dur op. 20
25 maj (poniedziałek)
Koncert muzyki dawnej (kościół ewangelicki)
Ensemble Fontegara
Marta Infante – mezzosporan
W programie:
Sebastian Duron – Kantata Ay, que me abraso de amor en lallama
Sebastian Duron – Aria Sosieguen descansen z oprey Salir el amor del mundo
Bartolome de Selma – Canzon curata
Antonio Vivaldi – Motet Longe mala umbrae terrores
Antonio Vivaldi – Aria Alma opressa z opery Il Farnace
Antonio Literes Aria Confiado z opery Acis y Galatea
Antonio Vivaldi – Aria Gelido in ogni vena z opery La fida ninfa
Antonio Vivaldi – Kanata Cessate, omai cessate
26 maj (wtorek)
Koncert kameralny (kościół ewangelicki)
Praska Orkiestra Kameralna
Veronika Eberle – skrzypce
W programie:
Franz Schubert – V Symfonia B-dur
Wolfgang A. Mozart – III Koncert skrzypcowy G-dur KV 216
Antonin Dvořak – Česka suita
28 maja (czwartek)
Koncert organowy (kościół św. Wojciecha)
Piotr Rojek – organy
Krakowski Kwintet Blaszany: Michał Warzecha – trąbka, Bartosz Gaudyn – trąbka, Paweł Dziewoński – róg, Paweł Cieślak – puzon, Jakub Urbańczyk – tuba
W programie:
Jerzy Bauer - Libera me Domine de morte.../prawykonanie kompozycji nagrodzonej I Nagrodą na IV Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Mikołów 2008/
Jean Alain – Litanies
Piotr Rojek – Improwizacje
Erica Ewazena – Frost fire
Mieczysław Surzyński – Improwizacje na temat „Święty Boże” op. 38
30 maj (sobota)
Gala operowa (Rynek)
Patrizia Zanardi – sopran, Andrea Coronella – tenor, Ivan Inverardi – baryton, Aurelio Canonici – dyrygent
W Programie:
Giuseppe Verdi – Traviata, Preludio akt I
Giuseppe Verdi – Traviata, duet Germont-Violetta:"Madamigella Valery" akt II
Giuseppe Verdi – Luisa Miller, Sinfonia
Giaccomo Puccini - Cyganeria, duet Rodolfo-Mimi: "Che gelida manina", "Si, mi chiamano Mimi" akt I
Giaccomo Puccini – Manon Lescaut, Intermezzo
Giaccomo Puccini – Madama Butterfly, duet Pinkerton-Butterfly: "Bimba dagli occhi pieni di malia" akt I
Giuseppe Verdi – Nieszpory sycylijskie, Sinfonia
Giuseppe Verdi – Rigoletto, duet Rigoletto-Gilda: "Cortigiani vil razza dannata" akt II
31 maj (niedziela)
Koncert organowy (kościół św. Wojciecha)
Stanislav Šurin – organy,
Jana Pastorkova – sopran
W programie:
Johann Gottfried Walther – Concerto h-moll
Georg Friedrich Händel – Haec est Regina virginum
Johann Sebastian Bach – Liebster Jesu, wir sind hier
– Fantazja i fuga g-moll
– Liebster Herr Jesu
– Jesus, unser Trost und Leben
Petr Eben – Partita na temat chorału „O Jesu, all mein Leben bist Du“ Thema – Agitato molto –
Poco moderato – Allegretto – Risoluto – Allegro
Stanislav Šurin – Ave Maria
– Salve Regina
Felix Mendelssohn – II Sonata II c-moll Grave – Adagio– Allegro maestoso e vivace– Allegro moderato (Fuga)
3 czerwiec (środa)
Koncert kameralny (kościół ewangelicki)
Bożena Harasimowicz – sopran Orkiestra Kameralna Filharmonii w Koszycach
Miloslav Oswald – dyrygent
W programie:
Benedetto Marcello – Elaborazione per orchestra d’archi dal cembalo
Arcangelo Corelli – Concerto grosso g-moll, Op.6 nr 8
António Vivaldi – Psalm 112 Laudate Dominum
Leoš Janáček – Suita na orkiestrę smyczkową
7 czerwiec (niedziela)
Recital organowy (kościół św. Wojciecha)
Johannes Götz
W programie:
Trzej jubilaci - Händel, Haydn, Mendelssohn
Georg Friedrich Händel - Concerto op.4 Nr.1
Joseph Haydn - Sonata As-dur, nr 43
Felix Mendelssohn - III Sonata A-dur
Johann Sebastian Bach - Passacaglia c-moll
8 czerwiec (poniedziałek)
Koncert kameralny (kościół ewangelicki)
Ales Barta – organy
Zdenek Sedivy – trąbka
W programie:
Johann S. Bach – Preludium i fuga G - dur BWV 541
Jeremiah Clarke – Suita D-dur /Rondeau, Menuet, Boureé, Serenade,
Ecossaise, Hornpipe, Gigue/
Jan K. Kuchar – Partita C-dur
J.Ch.Pepusch – Koncert D-dur /Largo, Allegro, Grave, Menuet, Marce/
Johann S. Bach – Chorał „Jesus bleibet meine Freude“ BWV 147
- Toccata i fuga d-moll BWV 565
Jean B. Loillet de Gant – Sonata g-moll /Adagio, Vivace, Largo, Allegro
9 czerwiec (wtorek)
Koncert chóralny (kościół xx Salwatorianów)
Archijerejski Chór “Woskresienia”
Oleksandr Tarasenko dyrygent
W programie:
Sergiusz Rachmaninow – Całonocne Czuwanie
10 czerwiec (środa)
Klezmer Jazz Projekt (Miejski Dom Kultury)
Wojtek Mrozek - klarnet, Iwona Białek – sopran Ihor Lomaha - cymbały, Maryan Lomaha – skrzypce, Krzysztof Przybyłowicz – perkusja, Karol Szymanowski – perkusja, Zbigniew Wrombel – Kontrabas, Piotr Wrombel – fortepian
11 czerwiec (czwartek)
Koncert kameralny sala ślubów USC godz.19.00
Lasoń Ensemble-Kameraliści Mikołowa
Piotr Folkert – fortepian
W programie:
Ludwig van Beethoven - Kwartet smyczkowy f-moll op. 95
Malcolm Williamson - II Koncert fortepianowy
Juliusz Zarębski - Kwintet fortepianowy g-moll
13 czerwiec (sobota)
Koncert finałowy (kościół św. Wojciecha)
Orkiestra Kameralna Polskiego Radia “Amadeus”
Krzysztof Meisinger gitara
Agnieszka Duczmal dyrygent
Anna Mróz dyrygent
W programie:
Modest Musorgski – Obrazki z wystawy (ar. A.Duczmal)
Astor Piazzolla – Suita Troileana (opr.B. Chmielarz)
Astor Piazzolla – Soledad (opr.B. Chmielarz)
Imprezy towarzyszące
30.05. VIII Mikołowski Festiwal Keybordowy
2.06. Koncert młodych kompozytorów (Sala ślubów USC)
Magdalena Gołąb- mezzosopran
LASON Ensemble :
Piotr Sałajczyk – fortepian
Krzysztof Lasoń – I skrzypce
Agnieszka Lasoń – II skrzypce
Elżbieta Mrożek – Loska – altówka
Stanisław Lasoń – wiolonczela
W programie:
Paweł Pietruszewski – Die Kathedrale – Echo romantyzmu na mezzosopran
i kwartet smyczkowy
Aleksander Nowak – Sonata JUNE – DECEMBER na skrzypce i fortepian
Justyna Kowalska – A Light exists in Spring na kwartet smyczkowy
Dymitr Szczyrycia – Czariwna prymara wiesny (Czarujące widmo wiosny) na kwintet fortepianowy
Adrian Robak – Kwartet smyczkowy nr 1
Aleksander Lasoń – Muzyka kameralna nr 1 „stalowowolska” na fortepian
i kwartet smyczkowy
Biuro festiwalu:
43-190 Mikołów, Rynek 19
tel. 032/ 2260892