rafal
Data publikacji:
17 Październik 2013
Odsłuchaj tekst
3 Września plac przed wejściem do Planetarium Śląskiego już przed osiemnastą zapełnił się kręcącymi hula – hop i skaczącymi w skakankę dziećmi. Wzięły udział w specjalnie zorganizowanych dla nich zawodach. Co ciekawe, do rywalizacji stanęli także, ich … rodzice, którzy z nostalgią wspominali czasy młodości i swoje ulubione gry podwórkowe.

W czasie zawodów reszta dzieci wyklejała pięciometrową gwiazdę plasteliną. Wieczorem stała się centrum zainteresowania – tuż przed nią nagrodzono najlepszych biegaczy „Nocnego Biegu z Gwiazdami”, który odbył się po raz pierwszy WPKiW. Amatorzy biegania ruszyli punktualnie o dwudziestej spod Hali Wstaw „Kapelusz”. Metą były schody Planetarium Śląskiego, oświetlone setkami świeczek.
Biegaczy na finiszu wspierała licznie zgromadzona publiczność. Po biegu na schodach planetarium wystąpił Teatr Momo ze specjalnie przygotowanym na dzisiejszy wieczór spektaklem.
Na finał, tuż przed uruchomieniem iluminacji Planetarium Śląskiego, pokaz japońskimi buugengami dał Shao. Podświetlony został też pomnik Mikołaja Kopernika. Oświetlenie obu miejsc zostało ufundowane przez katowicką firmę Helios. Na imprezie nie zabrakło uczestników V Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki, która dziś została oficjalnie zakończona. W czasie uroczystości w Teatrze Rozrywki w sumie rozdano 61 medali: 10 złotych, 18 srebrnych i 33 brązowe. Polacy zdobyli sześć medali: po jednym złotym i srebrnym oraz cztery brązowe. Złoto trafiło w ręce Filipa Ficka z Wadowic.